Bourns Inc. 3009P-1-205LF
3009P-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-205LF.pdf
Availability of 3009P-1-205LF
QUANTITY
3009P-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3009P-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3009 Trimpot Sep/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-205LF
Related Links3009P-, 3009P-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-205LF Details Description
Related parts for 3009P-1-205LF
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf