Bourns Inc. 3009P-1-503LF
3009P-1-503LF picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-503LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-503LF.pdf
Availability of 3009P-1-503LF
QUANTITY
3009P-1-503LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-503LF
Internal Part NumberEIS-3009P-1-503LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3009 Trimpot Sep/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-503LF
Related Links3009P-, 3009P-1-503LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-503LF Details Description
Related parts for 3009P-1-503LF
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL POWER MANAGER 64LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT LATCH GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
RES 7.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf