Bourns Inc. 3009P-1-504LF
3009P-1-504LF picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-504LF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-504LF.pdf
Availability of 3009P-1-504LF
QUANTITY
3009P-1-504LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-504LF
Internal Part NumberEIS-3009P-1-504LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3009 Trimpot Sep/2014
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-504LF
Related Links3009P-, 3009P-1-504LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-504LF Details Description
Related parts for 3009P-1-504LF
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 9FT CABLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP 100F -5% +10% 2.7V T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf