EPCOS (TDK) B72210S200K531
B72210S200K531 picture photo
Mfg. Part Number
B72210S200K531
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
B72210S200K531.pdf
Availability of B72210S200K531
QUANTITY
B72210S200K531 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72210S200K531
Internal Part NumberEIS-B72210S200K531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy3.1J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72210S200K531
Related LinksB72210S, B72210S200K531 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72210S200K531 Details Description
Related parts for B72210S200K531
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS BLK 100' datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 24HTSSOP datasheet.pdf
4500UF 25V 35X54 85C ST datasheet.pdf