Vishay/Dale RWR89S9R09FSS73
RWR89S9R09FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9R09FSS73
Brief Description
RES 9.09 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9R09FSS73.pdf
Availability of RWR89S9R09FSS73
QUANTITY
RWR89S9R09FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9R09FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S9R09FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9R09FSS73
Related LinksRWR89S9, RWR89S9R09FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9R09FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S9R09FSS73
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV LINEAR PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf