Bourns Inc. 3009Y-1-500
3009Y-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3009Y-1-500
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009Y-1-500.pdf
Availability of 3009Y-1-500
QUANTITY
3009Y-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009Y-1-500
Internal Part NumberEIS-3009Y-1-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009Y-1-500
Related Links3009Y, 3009Y-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009Y-1-500 Details Description
Related parts for 3009Y-1-500
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 6POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP 3/T datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
400 MSPS 14-Bit, 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf