| Internal Part Number | EIS-300AWDP4J3VS2QE | |
| RoHS Information | 300A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 300A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | Mom-Off-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Concave (Standard V) | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 300AWDP4J3VS2QE | |
| Related Links | 300AWDP, 300AWDP4J3VS2QE Datasheet, E-Switch Distributor | |
 | 1-535542-9 | Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | datasheet.pdf | |