E-Switch 300DP3J1BLKM6QE
300DP3J1BLKM6QE picture photo
Mfg. Part Number
300DP3J1BLKM6QE
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
300DP3J1BLKM6QE.pdf
Availability of 300DP3J1BLKM6QE
QUANTITY
300DP3J1BLKM6QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 300DP3J1BLKM6QE
Internal Part NumberEIS-300DP3J1BLKM6QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model300DPyJ1yyyM6yE.stp
Standard Package54
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series300
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)300DP3J1BLKM6QE
Related Links300DP3J, 300DP3J1BLKM6QE Datasheet, E-Switch Distributor
300DP3J1BLKM6QE Details Description
Related parts for 300DP3J1BLKM6QE
FIXED IND 120UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ATP TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 2POS 12' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf