Vishay Semiconductor/Diodes Division 300HF40P
300HF40P picture photo
Mfg. Part Number
300HF40P
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 300A DO205AB
Datasheet Download
300HF40P.pdf
Availability of 300HF40P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
300HF40P Order Process
Ship out your order
Specifications of 300HF40P
Internal Part NumberEIS-300HF40P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)300HF40P
Related Links300H, 300HF40P Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
300HF40P Details Description
Related parts for 300HF40P
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
QUICKIE HEADRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW 1005 datasheet.pdf
5M CABLE datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf