E-Switch 300SP5J3BLKM1QE
300SP5J3BLKM1QE picture photo
Mfg. Part Number
300SP5J3BLKM1QE
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
300SP5J3BLKM1QE.pdf
Availability of 300SP5J3BLKM1QE
QUANTITY
300SP5J3BLKM1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 300SP5J3BLKM1QE
Internal Part NumberEIS-300SP5J3BLKM1QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information300 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series300
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting Type-
Termination Style-
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)300SP5J3BLKM1QE
Related Links300SP5J, 300SP5J3BLKM1QE Datasheet, E-Switch Distributor
300SP5J3BLKM1QE Details Description
Related parts for 300SP5J3BLKM1QE
CONN TERM MALE SOLDER-TAIL TIN datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 44POS M-M 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AMP VGA ANLG 0.25W 10MCOB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf