CNC Tech 301-28-12-GR-0300F
301-28-12-GR-0300F picture photo
Mfg. Part Number
301-28-12-GR-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 12COND 0.039 GRAY 300'
Datasheet Download
301-28-12-GR-0300F.pdf
Availability of 301-28-12-GR-0300F
QUANTITY
301-28-12-GR-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 301-28-12-GR-0300F
Internal Part NumberEIS-301-28-12-GR-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors12
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.039" (0.99mm)
Ribbon Width0.472" (11.99mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)301-28-12-GR-0300F
Related Links301-28-12, 301-28-12-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
301-28-12-GR-0300F Details Description
Related parts for 301-28-12-GR-0300F
BEAD MULTI-TURN AXIAL 835 OHMS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A PQFN datasheet.pdf
I/O MODULE 2 ANALOG 1 ANALOG datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M PC CL M3 datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf