CNC Tech 301-28-14-GR-0300F
301-28-14-GR-0300F picture photo
Mfg. Part Number
301-28-14-GR-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 14COND 0.039 GRAY 300'
Datasheet Download
301-28-14-GR-0300F.pdf
Availability of 301-28-14-GR-0300F
QUANTITY
301-28-14-GR-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 301-28-14-GR-0300F
Internal Part NumberEIS-301-28-14-GR-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors14
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.039" (0.99mm)
Ribbon Width0.551" (14.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)301-28-14-GR-0300F
Related Links301-28-14, 301-28-14-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
301-28-14-GR-0300F Details Description
Related parts for 301-28-14-GR-0300F
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 90DEG METAL datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL WEW 35/2 SW (BLACK) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HOUSING GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf