ITT Cannon, LLC DDMM50PFA101
DDMM50PFA101 picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50PFA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMM50PFA101.pdf
Availability of DDMM50PFA101
QUANTITY
DDMM50PFA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50PFA101
Internal Part NumberEIS-DDMM50PFA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50PFA101
Related LinksDDMM50, DDMM50PFA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50PFA101 Details Description
Related parts for DDMM50PFA101
RES 0.01 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
KIT EMULATION ICE POD NON-QFN datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf