Vishay Semiconductor/Diodes Division 301CNQ045
301CNQ045 picture photo
Mfg. Part Number
301CNQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 300A TO244AB
Datasheet Download
301CNQ045.pdf
Availability of 301CNQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
301CNQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 301CNQ045
Internal Part NumberEIS-301CNQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)301CNQ045
Related Links301C, 301CNQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
301CNQ045 Details Description
Related parts for 301CNQ045
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP SMT 50V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 160MA 170 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
070 MLC CAP HSG 30P W/FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 7A datasheet.pdf