Vishay Semiconductor/Diodes Division 301CNQ045
301CNQ045 picture photo
Mfg. Part Number
301CNQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 300A TO244AB
Datasheet Download
301CNQ045.pdf
Availability of 301CNQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
301CNQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 301CNQ045
Internal Part NumberEIS-301CNQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)301CNQ045
Related Links301C, 301CNQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
301CNQ045 Details Description
Related parts for 301CNQ045
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE IR 3V 40KHZ datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT523 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf