CNC Tech 302-28-10-GR-0300F
302-28-10-GR-0300F picture photo
Mfg. Part Number
302-28-10-GR-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
302-28-10-GR-0300F.pdf
Availability of 302-28-10-GR-0300F
QUANTITY
302-28-10-GR-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 302-28-10-GR-0300F
Internal Part NumberEIS-302-28-10-GR-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors10
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.500" (12.70mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)302-28-10-GR-0300F
Related Links302-28-10, 302-28-10-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
302-28-10-GR-0300F Details Description
Related parts for 302-28-10-GR-0300F
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC 12BIT 10US SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
IC SMART RESET 6UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TIE 4 INCH 18LBS BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR2 200POS R/A SMD datasheet.pdf