| Internal Part Number | EIS-302-28-60-GR-0300F | |
| Standard Package | 2 | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 60 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Length | 300' (91.44m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 0.125" | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Gray | |
| Ribbon Thickness | 0.035" (0.89mm) | |
| Ribbon Width | 3.000" (76.20mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 105°C | |
| Insulation Resistance | 100 MOhms | |