CNC Tech 303-28-60-MC-0300F
303-28-60-MC-0300F picture photo
Mfg. Part Number
303-28-60-MC-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 60COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
303-28-60-MC-0300F.pdf
Availability of 303-28-60-MC-0300F
QUANTITY
303-28-60-MC-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 303-28-60-MC-0300F
Internal Part NumberEIS-303-28-60-MC-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors60
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width-
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)303-28-60-MC-0300F
Related Links303-28-60, 303-28-60-MC-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
303-28-60-MC-0300F Details Description
Related parts for 303-28-60-MC-0300F
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 5V MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,1/8HP 0.1KW datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
IMPEL 6X8 DC INSERT TOOL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf