CNC Tech 304-28-10-MC-0300F
304-28-10-MC-0300F picture photo
Mfg. Part Number
304-28-10-MC-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 10COND 0.050 MULTI 300'
Datasheet Download
304-28-10-MC-0300F.pdf
Availability of 304-28-10-MC-0300F
QUANTITY
304-28-10-MC-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 304-28-10-MC-0300F
Internal Part NumberEIS-304-28-10-MC-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors10
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.500" (12.70mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)304-28-10-MC-0300F
Related Links304-28-10, 304-28-10-MC-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
304-28-10-MC-0300F Details Description
Related parts for 304-28-10-MC-0300F
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATOR SOCKET 3-4/C DC KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf