CNC Tech 304-28-40-MC-0300F
304-28-40-MC-0300F picture photo
Mfg. Part Number
304-28-40-MC-0300F
Brief Description
CBL RIBN 40COND 0.050 MULTI 300'
Datasheet Download
304-28-40-MC-0300F.pdf
Availability of 304-28-40-MC-0300F
QUANTITY
304-28-40-MC-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 304-28-40-MC-0300F
Internal Part NumberEIS-304-28-40-MC-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors40
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width2.000" (50.80mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)304-28-40-MC-0300F
Related Links304-28-40, 304-28-40-MC-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
304-28-40-MC-0300F Details Description
Related parts for 304-28-40-MC-0300F
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 4:16 DECODER/DEMUX 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 24-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 60W TO3PF datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf