Bourns Inc. 3057J-1-203
3057J-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3057J-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3057J-1-203.pdf
Availability of 3057J-1-203
QUANTITY
3057J-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057J-1-203
Internal Part NumberEIS-3057J-1-203
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057J-1-203
Related Links3057J, 3057J-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057J-1-203 Details Description
Related parts for 3057J-1-203
RES SMD 232 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5-100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 11.4A 5 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 4" datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.25W DO214AC datasheet.pdf