Bourns Inc. 3057J-1-501
3057J-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3057J-1-501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3057J-1-501.pdf
Availability of 3057J-1-501
QUANTITY
3057J-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057J-1-501
Internal Part NumberEIS-3057J-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057J-1-501
Related Links3057J, 3057J-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057J-1-501 Details Description
Related parts for 3057J-1-501
RES ARRAY 5 RES 56 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS MALE SLD CUP SLV datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
WIREWAY FLAT SEALING PLATE 12X6" datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 55V 3.4A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
COVER FOR INSTALLATION HOUSING datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE/TOP SZ10B M25/32 datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf