Bourns Inc. 3057J-1-501M
3057J-1-501M picture photo
Mfg. Part Number
3057J-1-501M
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3057J-1-501M.pdf
Availability of 3057J-1-501M
QUANTITY
3057J-1-501M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057J-1-501M
Internal Part NumberEIS-3057J-1-501M
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)