Bourns Inc. 3057P-1-502
3057P-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3057P-1-502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057P-1-502.pdf
Availability of 3057P-1-502
QUANTITY
3057P-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057P-1-502
Internal Part NumberEIS-3057P-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057P-1-502
Related Links3057P, 3057P-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057P-1-502 Details Description
Related parts for 3057P-1-502
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PHASE-LOCK LOOP MCPWR 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf