ON Semiconductor BAS16LT1G
BAS16LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BAS16LT1G
Brief Description
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3
Datasheet Download
BAS16LT1G.pdf
Availability of BAS16LT1G
QUANTITY
BAS16LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS16LT1G
Internal Part NumberEIS-BAS16LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 150mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 75V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS16LT1G
Related LinksBAS1, BAS16LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BAS16LT1G Details Description
Related parts for BAS16LT1G
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE NR DSH datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.3W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf