TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-41P6-L
983-6KE20-41P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-41P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
983-6KE20-41P6-L.pdf
Availability of 983-6KE20-41P6-L
QUANTITY
983-6KE20-41P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-41P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-41P6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-41P6-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-41P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-41P6-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-41P6-L
IC REG LDO 3V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf