Bourns Inc. 3057Y-1-102
3057Y-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3057Y-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057Y-1-102.pdf
Availability of 3057Y-1-102
QUANTITY
3057Y-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057Y-1-102
Internal Part NumberEIS-3057Y-1-102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3057 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057Y-1-102
Related Links3057Y, 3057Y-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057Y-1-102 Details Description
Related parts for 3057Y-1-102
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 1.1A 140 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET TYPE B 110POS RA datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
IC PWR MGMT 8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
TPCM AL52 2 05 A0 9" X 9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf