Bourns Inc. 3057Y-1-203M
3057Y-1-203M picture photo
Mfg. Part Number
3057Y-1-203M
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3057Y-1-203M.pdf
Availability of 3057Y-1-203M
QUANTITY
3057Y-1-203M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057Y-1-203M
Internal Part NumberEIS-3057Y-1-203M
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057Y-1-203M
Related Links3057Y-, 3057Y-1-203M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057Y-1-203M Details Description
Related parts for 3057Y-1-203M
BOX ALUM GRAY 6.25"L X 6.25"W datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 120MA 6.8 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf