AVX Corporation TACK105M006PTA
TACK105M006PTA picture photo
Mfg. Part Number
TACK105M006PTA
Brief Description
CAP TANT 1UF 6.3V 20% 0402
Datasheet Download
TACK105M006PTA.pdf
Availability of TACK105M006PTA
QUANTITY
TACK105M006PTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACK105M006PTA
Internal Part NumberEIS-TACK105M006PTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACK105M006PTA
Related LinksTACK105, TACK105M006PTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACK105M006PTA Details Description
Related parts for TACK105M006PTA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SET/START SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf