Bourns Inc. 3059J-1-503
3059J-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3059J-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3059J-1-503.pdf
Availability of 3059J-1-503
QUANTITY
3059J-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059J-1-503
Internal Part NumberEIS-3059J-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059J-1-503
Related Links3059J, 3059J-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059J-1-503 Details Description
Related parts for 3059J-1-503
IDC CABLE - MSC20K/MC20M/MPK20K datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SSD 304GB SCSI datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf