Bourns Inc. 3059L-1-204
3059L-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3059L-1-204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3059L-1-204.pdf
Availability of 3059L-1-204
QUANTITY
3059L-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059L-1-204
Internal Part NumberEIS-3059L-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059L-1-204
Related Links3059L, 3059L-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059L-1-204 Details Description
Related parts for 3059L-1-204
RES SMD 7.68K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 6.75MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MICRO 25 F 48" RBW A174 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 9A 7.3 MOHM SMD datasheet.pdf