Bourns Inc. 3059P-1-201
3059P-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3059P-1-201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059P-1-201.pdf
Availability of 3059P-1-201
QUANTITY
3059P-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059P-1-201
Internal Part NumberEIS-3059P-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059P-1-201
Related Links3059P, 3059P-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059P-1-201 Details Description
Related parts for 3059P-1-201
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 25MA SOT143-4 datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 20C SHLD 300V datasheet.pdf