Bourns Inc. 3059Y-1-205
3059Y-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3059Y-1-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059Y-1-205.pdf
Availability of 3059Y-1-205
QUANTITY
3059Y-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059Y-1-205
Internal Part NumberEIS-3059Y-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059Y-1-205
Related Links3059Y, 3059Y-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059Y-1-205 Details Description
Related parts for 3059Y-1-205
IC HI-SIDE SW CTRL SNGL TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 12POS 15AU datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 40VQLP datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf