Bourns Inc. 3082P-1-103LF
3082P-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-103LF
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-103LF.pdf
Availability of 3082P-1-103LF
QUANTITY
3082P-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-103LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-103LF
Related Links3082P-, 3082P-1-103LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-103LF Details Description
Related parts for 3082P-1-103LF
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET SLDR CUP 16-20AWG datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf