Bourns Inc. 3082P-1-201LF
3082P-1-201LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-201LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-201LF.pdf
Availability of 3082P-1-201LF
QUANTITY
3082P-1-201LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-201LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-201LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-201LF
Related Links3082P-, 3082P-1-201LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-201LF Details Description
Related parts for 3082P-1-201LF
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
REWIREABLE PLUG 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS 48.0" datasheet.pdf
SQ BUTTON FOR PBS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf