Bourns Inc. 3082P-1-205LF
3082P-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-205LF.pdf
Availability of 3082P-1-205LF
QUANTITY
3082P-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-205LF
Related Links3082P-, 3082P-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-205LF Details Description
Related parts for 3082P-1-205LF
FIXED IND 27UH 1.49A 100 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.62VC SMT datasheet.pdf
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 80MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220F datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 240VAC datasheet.pdf
CONN HDR 5POS PCB datasheet.pdf