Honeywell Sensing and Productivity Solutions 308NPC250K
308NPC250K picture photo
Mfg. Part Number
308NPC250K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
308NPC250K.pdf
Availability of 308NPC250K
QUANTITY
308NPC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 308NPC250K
Internal Part NumberEIS-308NPC250K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series308NPC
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)308NPC250K
Related Links308NP, 308NPC250K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
308NPC250K Details Description
Related parts for 308NPC250K
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 5 MKD 91-100 50/CD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 750MA 350 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
BARGRAPH 10-SEGMENT YLW datasheet.pdf
PCB SSR 480VAC/25A DC IN TP ZC datasheet.pdf