API Delevan 3090-560J
3090-560J picture photo
Mfg. Part Number
3090-560J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 750MA 135 MOHM
Datasheet Download
3090-560J.pdf
Availability of 3090-560J
QUANTITY
3090-560J Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090-560J
Internal Part NumberEIS-3090-560J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090-560J
Related Links3090, 3090-560J Datasheet, API Delevan Distributor
3090-560J Details Description
Related parts for 3090-560J
CAP ALUM 150UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1.5A TO-252AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
SGE1510-3-0200A-100MQD-100FQD datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 8C BRAID 300V datasheet.pdf