Nichicon LGW2W181MELZ45
LGW2W181MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LGW2W181MELZ45
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGW2W181MELZ45.pdf
Availability of LGW2W181MELZ45
QUANTITY
LGW2W181MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGW2W181MELZ45
Internal Part NumberEIS-LGW2W181MELZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGW2W181MELZ45
Related LinksLGW2W18, LGW2W181MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGW2W181MELZ45 Details Description
Related parts for LGW2W181MELZ45
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
SHAFT HOLE ADAPTER 0.374" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FLANGES FOR E6C3 ROTARY ENCODER datasheet.pdf
IC MPU I.MX6DL 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 50V 50W TO204AD datasheet.pdf