API Delevan 3090R-182G
3090R-182G picture photo
Mfg. Part Number
3090R-182G
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 245MA 1.25 OHM
Datasheet Download
3090R-182G.pdf
Availability of 3090R-182G
QUANTITY
3090R-182G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090R-182G
Internal Part NumberEIS-3090R-182G
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±2%
Current Rating245mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm Max
Q @ Freq24 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090R-182G
Related Links3090R, 3090R-182G Datasheet, API Delevan Distributor
3090R-182G Details Description
Related parts for 3090R-182G
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-HVQFN datasheet.pdf
PELTIR ET19,35,F1N,0612,11,W2.25 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf