API Delevan 3094-561FS
3094-561FS picture photo
Mfg. Part Number
3094-561FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 510MA 190 MOHM
Datasheet Download
3094-561FS.pdf
Availability of 3094-561FS
QUANTITY
3094-561FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3094-561FS
Internal Part NumberEIS-3094-561FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3094
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±1%
Current Rating510mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant170MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3094-561FS
Related Links3094-, 3094-561FS Datasheet, API Delevan Distributor
3094-561FS Details Description
Related parts for 3094-561FS
RELAY REED SPST 1A 12V datasheet.pdf
CIR BRKR 50A 600VAC 125VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 6600UF 20% 50V FLATPACK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf