API Delevan 3094R-560KS
3094R-560KS picture photo
Mfg. Part Number
3094R-560KS
Brief Description
FIXED IND 56NH 900MA 60 MOHM SMD
Datasheet Download
3094R-560KS.pdf
Availability of 3094R-560KS
QUANTITY
3094R-560KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3094R-560KS
Internal Part NumberEIS-3094R-560KS
Material - CoreIron
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant760MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3094R-560KS
Related Links3094R, 3094R-560KS Datasheet, API Delevan Distributor
3094R-560KS Details Description
Related parts for 3094R-560KS
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 118 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAAMSS0060TR datasheet.pdf
8POS MICRO MNL ASSY,R/A,THRU datasheet.pdf