Vishay Semiconductor/Diodes Division 30BQ040TR
30BQ040TR picture photo
Mfg. Part Number
30BQ040TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
Datasheet Download
30BQ040TR.pdf
Availability of 30BQ040TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30BQ040TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30BQ040TR
Internal Part NumberEIS-30BQ040TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30BQ040TR
Related Links30BQ, 30BQ040TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30BQ040TR Details Description
Related parts for 30BQ040TR
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 166MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf