Omron D3V-16G2M-1C25-K
D3V-16G2M-1C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G2M-1C25-K
Brief Description
SW LEVER SPDT 16A .187" QC 250V
Datasheet Download
D3V-16G2M-1C25-K.pdf
Availability of D3V-16G2M-1C25-K
QUANTITY
D3V-16G2M-1C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G2M-1C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G2M-1C25-K
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G2M-1C25-K
Related LinksD3V-16G2, D3V-16G2M-1C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G2M-1C25-K Details Description
Related parts for D3V-16G2M-1C25-K
CONN SPRING CONT 23 POS .137 SMD datasheet.pdf
RES 866 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RANGE BOX COLOR: GRAY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ SC88A datasheet.pdf
FRONT PANEL FOR HZZ00833 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf