Vishay/BCcomponents BFC237514104
BFC237514104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514104.pdf
Availability of BFC237514104
QUANTITY
BFC237514104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514104
Internal Part NumberEIS-BFC237514104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514104
Related LinksBFC237, BFC237514104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514104 Details Description
Related parts for BFC237514104
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMP 4.5NS R-R HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL USCAR MINI USB B BLACK 500MM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf