Vishay Semiconductor/Diodes Division 30BQ100TR
30BQ100TR picture photo
Mfg. Part Number
30BQ100TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
Datasheet Download
30BQ100TR.pdf
Availability of 30BQ100TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30BQ100TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30BQ100TR
Internal Part NumberEIS-30BQ100TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30BQ100TR
Related Links30BQ, 30BQ100TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30BQ100TR Details Description
Related parts for 30BQ100TR
CONV DC/DC 6W DUAL 48V +-12V PCB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TXRX AISG INTEGRATED 16TQFN datasheet.pdf
CBL 16POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FUSE 25.8KV 100A SQUARE D datasheet.pdf