Vishay Semiconductor/Diodes Division 30CPQ040
30CPQ040 picture photo
Mfg. Part Number
30CPQ040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC
Datasheet Download
30CPQ040.pdf
Availability of 30CPQ040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30CPQ040 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30CPQ040
Internal Part NumberEIS-30CPQ040
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30CPQ040
Related Links30CP, 30CPQ040 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30CPQ040 Details Description
Related parts for 30CPQ040
SWITCH DIP PIANO 4POS SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 20 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf