Vishay Semiconductor/Diodes Division 30CTQ035S
30CTQ035S picture photo
Mfg. Part Number
30CTQ035S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Datasheet Download
30CTQ035S.pdf
Availability of 30CTQ035S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30CTQ035S Order Process
Ship out your order
Specifications of 30CTQ035S
Internal Part NumberEIS-30CTQ035S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 35V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30CTQ035S
Related Links30CT, 30CTQ035S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30CTQ035S Details Description
Related parts for 30CTQ035S
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI ASSY PRESS TO TEST CLR 15/32 datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf