JST Sales America Inc. 30FMN-BMTTR-A-TB
30FMN-BMTTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
30FMN-BMTTR-A-TB
Brief Description
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
30FMN-BMTTR-A-TB.pdf
Availability of 30FMN-BMTTR-A-TB
QUANTITY
30FMN-BMTTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 30FMN-BMTTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-30FMN-BMTTR-A-TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A