Vishay Semiconductor/Diodes Division 30HFU-200
30HFU-200 picture photo
Mfg. Part Number
30HFU-200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 30A DO203AB
Datasheet Download
30HFU-200.pdf
Availability of 30HFU-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30HFU-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30HFU-200
Internal Part NumberEIS-30HFU-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)80ns
Current - Reverse Leakage @ Vr35µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30HFU-200
Related Links30HF, 30HFU-200 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30HFU-200 Details Description
Related parts for 30HFU-200
IC DAC 12BIT SRL W/REF 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 66POS STR datasheet.pdf
INTERFACE CBL ELCO FEMALE RIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1050W datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 6A SYNC 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf